Podłogi warstwowe

Czym są podłogi warstwowe?

Podłogi warstwowe są naturalnym i dobrym jakościowo surowcem do układania podłóg. Są to deski dwuwarstwowe lub trzywarstwowe z drewna i stanowią dobry wybór jeśli cenisz sobie przyjemny i naturalny wystrój wnętrza. Struktura warstwowa zapewnia deskom odporność na pękanie oraz dokształcanie pod wpływem temperatury i zmian wilgotności. Ten model podłogi wykonywany jest z drzew liściastych takich jak dąb, buk oraz gatunków egzotycznych, które wprowadzają nowoczesny i nietypowy styl wnętrza.

Deska warstwowa i ogrzewanie podłogowe

Deski wielowarstwowe są akceptowalne przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, jednak należy zwrócić uwagę na gatunek drewna, ponieważ różnią się one współczynnikiem przewodzenia ciepła, który powinien być dobry możliwie największy. Innym istotnym czynnikiem jest skurcz i rozkurcz drewna pod wpływem temperatury i wilgoci, który różni się w zależności od gatunki drewna. Przy montażu na kleju, stosowany klej powinien być przeznaczony do ogrzewania podłogowego, który będzie bardziej plastyczny.

Deska lita czy warstwowa?

Na rynku dostępne są zarówno deski z litego drewna, gdzie pojedynczy element podłogi jest z jednego kawałka w żaden sposób nie łączony, jak i deski warstwowe, które są zbudowane z kilku warstw. Celem takiego połączenia jest wzmocnienie elementu oraz redukcja kosztu materiału, ponieważ dolne warstwy mogą być tańszych gatunków. Warstwowa konstrukcja deski wyrównuje naprężenia deskę i w znacznym uodparnia podłogę na wpływ wilgoci. Najważniejszą warstwą jest wierzchnia, która powinna być jak najwyższej klasy.

Zalety podłogi warstwowej

Za wyborem podłogi warstwowej przemawiają następujące argumenty:

  • Ekologiczne rozwiązanie i naturalny wygląd, w 100% wytworzone z drewna,
  • Różne możliwości sposobu montażu,
  • Dostępne są deski już polakierowane, co bardzo przyspiesza montaż,
  • Różnorodność stylu (różne gatunki oraz lakiery: mat, połysk, półpołysk).